Konstnärer som ställer ut nu eller snart

(under normala omständigheter – flera är inställda)

Erik Abel, (22/2–30/8) Västerbottens museum
Ignacio Acosta, (22/2–30/8) Västerbottens museum
Hakon Ahlberg, (16/5–23/8) Hallands konstmuseum
Andreas Albrectsen, (30/5–17/6) Arnstedt
Tobias Alm, (09/5–02/6) Sintra konsthantverksgrupp
Stig Ancker, (16/5–23/8) Hallands konstmuseum
Tobias Andersson, (09/5–02/6) Sintra konsthantverksgrupp
Jan Bertil Andersson, (23/5–12/7) Tjörnedala Konsthall
Filippa Arrias, (23/5–30/8) Uppsala konstmuseum
Art Bomba, (08/2–16/8) Ystads konstmuseum
Lars Arvidsson, (07/5–30/5) Galleri Helle Knudsen
Melanie Baker Hörnstein, (30/5–21/6) Konsthantverkarna
Filippa Barkman, (30/5–22/8) Tyresö konsthall
Bianca Maria Barmen, (30/5–13/9) Eksjö museum
Yogesh Barve, (22/5–31/5) ID:I Galleri
Walter Bauer, (16/5–23/8) Hallands konstmuseum
Anette Berglund, (09/5–09/6) 125 Kvadrat
Tova Berglund, (03/4–31/8) CSG Cornelia Sojdelius Gallery
Daniele Bergschneider, (30/5–21/6) Galleri Thomassen
Saga Bitkover, (23/5–07/6) Västerås Konsthall
Lina Bjerneld, (14/3–14/6) Konstakademien
Anette Blomberg, (23/5–14/6) Galleri Gotland
Maj Bring, (07/3–16/8) Uppsala konstmuseum
Michiel Brouwer, (09/12–30/8) Göteborgs Konsthall
Emanuel Bylund, (30/5–21/6) Galleri Thomassen
Carlos Capelán, (02/5–27/5) Galerie Leger
Jan Cardell, (15/5–06/9) Trelleborgs museum
IngerLinnéa Carlsson, (09/5–27/5) Galleri Fiskhuset
Lucas Cornix, (30/5–21/6) Galleri Thomassen
Timothy Crisp, (23/5–19/6) Belenius
Lena Cronqvist, (07/3–27/9) Prins Eugens Waldemarsudde
Olle Dahl, (30/5–28/6) Krognoshuset
Wanja Djanaieff, (08/5–31/8) Marabouparken konsthall
Marta Djourina, (30/5–21/6) 3:e Våningen Dans & Konstscen
Maikel Dominguez, (12/3–12/7) Galleri Duerr
Albrecht Dürer, (14/3–16/8) Göteborgs konstmuseum
Cecilia Edefalk, (20/5–20/9) Eksjö museum
Cecilia Edefalk, (28/3–04/10) Norrköpings Konstmuseum
Jan Edlund, (28/5–18/6) Ingela S Gallery
Niklas Ejve, (09/5–02/6) Sintra konsthantverksgrupp
Kristina Eldon, (21/4–30/5) Galleri Flach
Leif Elggren, (04/4–27/9) Norrtälje konsthall
Ninni Elmdahl, (09/5–27/5) Galleri Hera
Justine Emard, (30/5–23/8) Jönköpings läns museum
Camilla Engman, (09/5–30/5) Galleri Hammarén
Anna Erlandsson, (23/4–30/5) Härnösands konsthall
Åsa Ersmark, (30/5–17/6) Arnstedt
Erik Esso, (14/5–21/6) Nevven
Peter Frie, (28/5–13/6) Bohman-Knäpper
Mark Frygell, (15/3–07/6) Västerbottens museum
Cecilia Furberg, (09/5–28/5) Ingela S Gallery
Nathalie Gabrielsson, (18/4–07/6) Index – The Swedish Contemporary Art Foundation
Luciano Goizueta Fevrier, (30/5–07/6) Konsthallen Lokstallet Strömstad
Magnus Gramen, (09/5–30/5) Galleri Hammarén
Anders Gudmundson, (04/4–31/5) Konstgalleriet Hälleforsnäs
Simon Gush, (09/12–30/8) Göteborgs Konsthall
Johanna Gustafsson Fürst, (17/1–18/6) Accelerator
Inger Hahn-Redin, (09/5–27/5) Galleri Fiskhuset
Lotta Hannerz, (14/3–23/8) Eskilstuna konstmuseum
Emma Hartman, (16/5–16/8) Konsthallen på Falsterbo Strandbad
Helen Haskakis, (15/5–30/5) KHM Gallery
Ludvig Helin, (30/5–05/9) Alingsås Konsthall
David Helldén, (16/5–23/8) Hallands konstmuseum
Petter Hellsing, (30/5–28/6) Nääs Konsthantverk Butik & galleri
Lotta Hellström, (09/5–07/6) Kaleido
Hanna L Herder, (16/5–31/5) Huddinge Konstnärsklubb
Heidi Hirengen Fischer, (16/5–31/5) Huddinge Konstnärsklubb
Honkasalo – Niemi – Virtanen, (18/4–13/6) Finlandsinstitutet
Brita Huggert, (28/3–22/8) Kungsbacka konsthall
Hanna Husberg, (14/3–14/6) Konstakademien
Göran Hägg, (25/4–27/5) Konsthallen Lokstallet Strömstad
Pekka & Teija Isorättyä, (30/5–23/8) Jönköpings läns museum
Isuma, (09/12–30/8) Göteborgs Konsthall
Martin Jacobson, (07/5–27/6) Andréhn-Schiptjenko
Ingela Johansson, (28/5–04/10) Södertälje konsthall
Carolina Jonsson, (28/3–22/8) Kungsbacka konsthall
Katia Kameli, (13/5–13/9) Kalmar Konstmuseum
Amanda Karlsson, (30/5–21/6) Galleri Thomassen
Klara Kayser, (16/5–27/6) Galleri Svarta gran
Kimsooja, (10/5–01/11) Wanås Konst
Agnieszka Knap, (16/5–30/8) RIAN designmuseum
Bernd Koberling, (21/5–13/9) Nordiska akvarellmuseet
Klara Kristalova, (14/5–13/6) Galleri Magnus Karlsson
Nils Kristofersson, (30/5–21/6) 3:e Våningen Dans & Konstscen
Anx Kupiainen, (20/5–20/9) Eksjö museum
Mattias Käll, (10/4–31/5) Körsbärsgården – Konsthall och Skulpturpark
Lap-See Lam, (14/5–19/6) Galerie Nordenhake
Lars Lerin, (21/5–13/9) Nordiska akvarellmuseet
Bruno Liljefors, (21/5–13/9) Nordiska akvarellmuseet
Karin Lind, (10/4–12/6) Körsbärsgården – Konsthall och Skulpturpark
Christina Lindblom, (09/5–27/5) Galleri Fiskhuset
Rolf Lindegren, (09/5–31/5) Galleri Kretsen
Berit Lindfeldt, (14/3–14/6) Konstakademien
Anna Ling, (30/5–17/6) Arnstedt
Bo Ljung, (02/5–10/6) Vänersborgs konsthall
Anne-Lie Larsson Ljung, (09/5–14/6) Tomarps kungsgård
Herman Lohe, (23/4–30/5) Härnösands konsthall
Saviya Lopez, (22/5–31/5) ID:I Galleri
Marianne Lundblad, (25/4–25/5) Nordens ljus
Clara Lundgren, (16/5–18/6) Klippans konsthall
Ulf Lundkvist, (16/5–03/6) Galleri Sander
Sara Lännerström, (28/3–22/8) Kungsbacka konsthall
Eva Mag, (22/4–14/6) Bonniers Konsthall
Thomas Magnusson, (14/5–07/6) Konstnärshuset/SKF
Gerardo Mantero, (04/4–31/5) Galleri Rostrum
Jennie McMillan, (23/5–12/7) Tjörnedala Konsthall
Joan Miró, (21/5–23/8) Kristianstads konsthall
Niccolo Moscatelli, (22/5–31/5) ID:I Galleri
Edvard Munch, (08/2–31/5) Thielska Galleriet
Märta Måås-Fjetterström, (13/10–19/10) Slottet Stockholm
Johannes Nielsen, (09/5–26/5) Ingela S Gallery
Sara Nilsson, (28/5–08/8) Katrineholms konsthall, kulturhuset Ängeln
Sonja Nilsson, (09/5–31/5) Galleri Konstepidemin
Kristoffer Nilsson, (21/4–30/5) Galleri Flach
Otobong Nkanga, (09/12–30/8) Göteborgs Konsthall
Åsa Norberg, (29/2–16/8) Kalmar Konstmuseum
Malin Gabriella Nordin , (21/5–20/9) Kristianstads konsthall
Maria Nordin, (21/5–13/9) Nordiska akvarellmuseet
Jockum Nordström, (02/4–16/8) Skissernas museum
Jesper Nyrén, (28/4–15/8) Galerie Forsblom
Karin Ohlin, (21/4–30/5) Galleri Flach
Jennie Olofsson, (10/4–27/9) Körsbärsgården – Konsthall och Skulpturpark
Thomas Olsson, (21/4–30/5) Galleri Flach
Björn Peck, (09/5–28/5) Galleri Hantverket
Dan Perrin, (09/5–30/5) Galleri Hammarén
Arne Persson, (04/4–07/6) Ljungbergmuseet – Kronobergs läns Bildkonstmuseum
Oskar Persson, (15/5–30/5) KHM Gallery
Anders Petersen, (13/3–31/5) Fotografiska
Madeleine Pyk, (23/5–14/6) Grafiska Sällskapet
Walid Raad, (15/2–16/8) Moderna Museet
Håkan Rehnberg, (20/5–20/9) Eksjö museum
Lovisa Ringborg, (23/5–23/8) Varbergs konsthall
Mia Rogersdotter, (22/2–30/8) Västerbottens museum
Rolfcarlwerner, (23/4–25/5) Galleri Hörnan
Sara Rosengren, (25/4–30/5) Galleri Lohme
Bella Rune, (14/5–27/9) Carl Eldhs Ateljémuseum
Johannes Samuelsson, (22/2–30/8) Västerbottens museum
Erik Sjödin, (20/5–20/9) Eksjö museum
Görel Sjöholm, (16/5–31/5) Galleri Kyrkskolan
Ellen Skafenstedt, (09/5–31/5) Galleri Konstepidemin
Anders Skarin, (04/4–05/6) Kaleido
Jakob Solgren, (21/4–30/5) Galleri Flach
Rickard Sollman, (21/4–30/5) Galleri Flach
Ulrika Sparre, (20/5–20/9) Eksjö museum
Frank Stella, (19/3–30/5) Wetterling Gallery
Sofie Stenberg, (04/4–31/5) Rättviks konsthall
Robert Stålbro, (22/5–06/6) Galleri Ekdahl
Donald Sultan, (27/3–30/6) Galerie Forsblom
Jennie Sundén, (29/2–16/8) Kalmar Konstmuseum
Jögge »Surolle« Sundqvist, (02/5–31/5) Sadelmakarlängan
Anders Sunna, (09/12–30/8) Göteborgs Konsthall
Anders Sunna, (14/5–13/6) Bohman-Knäpper
Hjalmar Söderberg, (19/9–20/9) Thielska Galleriet
Trine Søndergaard, (18/4–27/9) Göteborgs konstmuseum
Gustaf Tenggren, (22/2–31/5) Millesgården
Magnus Thierfelder, (23/5–12/7) Tjörnedala Konsthall
Ella Tillema, (08/2–16/8) Ystads konstmuseum
Tim Timmey, (16/5–03/6) Galleri Ekvall Törnblom
Sara Tirelli, (12/3–10/7) Konstnärshuset/SKF
Elin Tollbom, (18/4–30/5) Sintra konsthantverksgrupp
Pauliina Turakka Purhonen, (23/5–30/8) Uppsala konstmuseum
Anna Maria Udsen, (09/5–31/5) Galleri Konstepidemin
Maria Uleander, (28/3–22/8) Kungsbacka konsthall
Ulrica Hydman Vallien, (15/5–30/8) Liljevalchs
Eric van Hove, (01/2–27/9) Vandalorum
Cajsa von Zeipel, (10/4–27/9) Körsbärsgården – Konsthall och Skulpturpark
Ingrid Wallberg, (04/4–06/9) Hallands konstmuseum
Jongsuk Yoon, (26/1–13/9) Nordiska akvarellmuseet
Gudrun Åhlberg, (09/5–27/9) Fullersta Gård
Tomas Örn, (22/2–30/8) Västerbottens museum
KONSTSNÄRSLEXIKONET – KONSTNÄRSREGISTRET
Konstkalendern
INFO@KONSTKALENDERN.SE
C/O K22, KRUKMAKARGATAN 22, 11851 STOCKHOLM
www.konstkalendern.se utges av/published by:
Blume Production AB
Ansvarig utgivare/publisher: Anders Blume
070 734 59 09

Kontakta Konstkalendern


Vänta några sekunder så kommer bekräftelse på att mail är skickat till Konstkalendern.

Prenumerera eller köp Konstkalendern

Prenumeration (kr inkl moms)
Var 1 år 2 år
Sverige 60 100
Norden 70 120
Världen 80 150

Köp flera ex av samma nummer
Bara Sverige 1 ex 4 ex 8 ex
35 50 90