Konstnärer & konst i 335 lokaler

  

  

utställningar som visas nu i din landsända – välj här:

    Stockholm city (inkl Lidingö & Djurgården)   

verk av konstnären Tobias Bradford ska visas här
>> till Saskia+Neuman+Gallery >>
© Tobias Bradford, Performer, 2022 Photo Theodor Solin

Stockholm: torsdag 01 sep–lördag 01 okt, Tobias Bradford, Saskia Neuman Gallery

verk av konstnären Hilma af Klint ska visas här
>> till Moderna+Museet >>
© Hilma af Klint, De tio största, nr 7, Mannaåldern, grupp IV, 1907 © Stiftelsen Hilma af Klints Verk. Foto: Albin Dahlström / Moderna Museet

Stockholm: torsdag 22 sep–söndag 08 jan, Hilma af Klint, Moderna Museet

verk av konstnären Richard Johansson ska visas här
>> till Galleri+Magnus+Karlsson >>
© Richard Johansson

Stockholm: lördag 10 sep–lördag 15 okt, Richard Johansson, Galleri Magnus Karlsson

verk av konstnären  Pastelae ska visas här
>> till Kulturhuset+Stadsteatern >>
© Pastelae

Stockholm: fredag 23 sep–söndag 08 jan, Pastelae, Kulturhuset Stadsteatern

verk av konstnären Ida-Johanna Lundqvist ska visas här
>> till Konstakademien >>
© Ida-Johanna Lundqvist, »Chrysalis«, 2022, silikon

Stockholm: lördag 27 aug–lördag 01 okt, Ida-Johanna Lundqvist, Konstakademien

verk av konstnären Olof Thiel ska visas här
>> till Konstakademien >>
© Olof Thiel, »skärskådar« ur serien BEST.

Stockholm: lördag 27 aug–lördag 01 okt, Olof Thiel, Konstakademien

verk av konstnären Peder Josefsson ska visas här
>> till Konstakademien >>
© Peder Josefsson, Foto: Björn Strömfeldt / Konstakademien

Stockholm: lördag 27 aug–lördag 01 okt, Peder Josefsson, Konstakademien

verk av konstnären Karin Frostenson ska visas här
>> till Konstakademien >>
© Karin Frostenson, Foto: Björn Strömfeldt / Konstakademien

Stockholm: lördag 27 aug–lördag 01 okt, Karin Frostenson, Konstakademien

verk av konstnären Henrik Samuelsson ska visas här
>> till Galleri+Flach >>
© Henrik Samuelsson

Stockholm: torsdag 01 sep–lördag 01 okt, Henrik Samuelsson, Galleri Flach

verk av konstnären Jenni Rope ska visas här
>> till Finlandsinstitutets+galleri >>
© Jenni Rope, Solmukat 1, 2021.

Stockholm: fredag 16 sep–lördag 22 okt, Jenni Rope, Finlandsinstitutets galleri

verk av konstnären   ska visas här
>> till Dansmuseet+%E2%80%93+Museum+of+Movement >>
Rudolf Nurejev

Stockholm: tisdag 13 sep–söndag 08 jan, NUREYEV A tribute to the greatest male dancer of the 20th century Dansmuseet – Museum of Movement

verk av konstnären   ska visas här
>> till Carl+Eldhs+Atelj%C3%A9museum >>
© Cia Kanthi, Untitled, brons, 2017 Foto: Valdermar Asp. Utställning Släpljus på Carl Eldh ateljémuseum

Stockholm: torsdag 12 maj–söndag 02 okt, Grupputställning SLÄPLJUS Carl Eldhs Ateljémuseum

verk av konstnären  Cooking Sections ska visas här
>> till Bonniers+Konsthall >>
© Cooking Sections, Salmon Traces of Escapees, Turner Prize Exhibition 2021, Herbert Art Gallery, 2021

Stockholm: onsdag 31 aug–söndag 30 okt, Cooking Sections, Bonniers Konsthall

verk av konstnären Tori Wrånes ska visas här
>> till Accelerator >>
© Tori Wrånes, Big Water, 2022, Stillbild från video.

Stockholm: lördag 24 sep–söndag 12 feb, Tori Wrånes, Accelerator

Stockholm: lördag 03 sep–lördag 01 okt, Stina Melanton, Nordens ljus

Stockholm: torsdag 12 maj–söndag 02 okt, Chiara Bugatti, Carl Eldhs Ateljémuseum

Stockholm: torsdag 12 maj–söndag 02 okt, Susanna Jablonski, Carl Eldhs Ateljémuseum

Stockholm: torsdag 12 maj–söndag 02 okt, Cia Kanthi, Carl Eldhs Ateljémuseum

Stockholm: torsdag 12 maj–söndag 02 okt, Anna Ting Möller, Carl Eldhs Ateljémuseum

Stockholm: torsdag 12 maj–söndag 02 okt, Cara Tolmie, Carl Eldhs Ateljémuseum

Stockholm: torsdag 12 maj–söndag 02 okt, Danae Valenza, Carl Eldhs Ateljémuseum

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Mattias Hellberg, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Madeleine Jacobsson, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Joanna Rytel, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Gunnar Larsson, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Isak Sundström, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 29 okt, Petronella Åslund, S P G (Susanne Pettersson Gallery)

Stockholm: onsdag 31 aug–söndag 30 okt, Ayesha Hameed, Bonniers Konsthall

Stockholm: lördag 24 sep–söndag 12 feb, Mother Courage and Her Children – en utställning med performance, film och ljudverk Accelerator

Stockholm: lördag 03 sep–lördag 01 okt, Ulrika Thorén, Nordens ljus

Stockholm: torsdag 22 sep–lördag 15 okt, Lars Arvidsson, Galleri Helle Knudsen

Stockholm: torsdag 29 sep–lördag 05 nov, Lotta Melin, Andys Gallery

Konstkalendern

C/O K22, KRUKMAKARGATAN 22, 11851 STOCKHOLM
www.konstkalendern.se utges av/published by:
Blume Production AB
Ansvarig utgivare/publisher: Anders Blume
070 734 59 09

mail   start/hemsida   instagram   twitter   facebook

Kontakta Konstkalendern

info@konstkalendern.se

Om du vill prenumerera på den tryckta Konstkalendern, glöm inte att ange din fullständiga postadress!

Prenumerera eller köp Konstkalendern

Prenumeration (kr inkl moms)
Var 1 år 2 år
Sverige 75 140
Norden 90 170
Världen 90 170

Köp flera ex av samma nummer
Bara Sverige 1 ex 4 ex 8 ex
35 60 90