Konstkalendern

konst & konstnärer i
357 lokaler i Sverige

sök bland 13362 konstnärer

  

Du kan söka på enbart efternamn eller för- och efternamn. Du kan inte söka på bara förnamn. Skriver du t ex 'Anders' får du som svar en rad efternamn där 'Anders' ingår. Skriver du 'Anders Persson' får du fram just honom!

Sök i hela konstkalendern.se; konstnärer, utställningar, recensioner

sök bara på Konstkalendern

Vernissager & finissager

Vernissager de närmaste dagarna:

Finissager:

Alla finissager, klicka här!

Nyligen publicerade recensioner 2018-04-05 – 2018-04-19

Länkar till 0 aktuella recensioner:

Se hela recensionslistan, klicka här!

Några aktuella/kommande utställningar

Konstverk av Pål Hermansen ska visas här

Borås: Thursday 15 Feb–Monday 21 May, Pål Hermansen, Abecita Konstmuseum

Konstverk av Stina Neander ska visas här

Stockholm: Saturday 24 Mar–Tuesday 24 Apr, Stina Neander, 125 Kvadrat

Konstverk av Fredrik Wretman ska visas här

Stockholm: Saturday 21 Apr–Sunday 06 May, Fredrik Wretman, Galleri Flach

Konstverk av Nathalia Edenmont ska visas här

Stockholm: Thursday 22 Mar–Saturday 05 May, Nathalia Edenmont, Wetterling Gallery


Konsthändelser

Thursday 17 May – Saturday 19 May

VAD? 32 performancekonstnärer gästar Uppsala och Uppland under 3 dagar

nyhetsbild

Revolve Performance Art Days, en performancefestival, genomför sin tredje upplaga i Uppsala och med start i Örbyhus. Festivalens tema i år är aktivism och feminism spår och har ett program med 32 konstnärer från Sverige, England, Finland/Egypten, Irland, Polen, USA och Litauen.

Läs mer

Program

NÄR? Thursday 17 May –Saturday 19 May

VAR? Uppsala konstmuseum, Uppsala slott, Ingång E, Uppsala

uppsalakonstmuseum.se


Se alla konsthändelser
aktuellt nummner

Cover, Artguide Sweden,
Omslag Konstkalendern
1/2018. Finns att få bl a i
Turistinformationens lokal i
Kulturhuset, Sthlm!