Borgmästaregatan 6, Kungsbacka, 0738-10 17 60
Öppet: Se öppettiderna på hemsidan: https://kungsbacka.se/uppleva-och-gora/kultur/museer-konsthall-och-offentlig-konst/kungsbacka-konsthall kungsbacka.se
Vernissage 6/9 klockan 11-15
Vågfunktionens kollaps
Vad är det som egentligen formar verkligheten? I utställningen Vågfunktionens Kollaps tar Karin Karinson oss med in i kvantfysikens poetiska och paradoxala värld, där allt är möjligt – tills vi ser det. Utställningen utforskar ögonblicket då det potentiella blir verkligt, då ett oändligt spektrum av möjligheter reduceras till ett enda konkret utfall. Verkligheten, menar Karinson, är inte något som bara är – den sker i själva övergången, i kollapsens ögonblick, där materia uppstår ur sannolikhet och det abstrakta tar form.
Karin Karinson är utbildad vid Capellagården, Rhode Island School of Design och HDK-Valand. Hon har ställt ut både i Sverige och internationellt och finns representerad i flera offentliga samlingar. År 2017 fick hon Sten A. Olssons stipendium för hur hon har förnyat arbetet med den keramiska skulpturen.
⟸ Gå tillbaka kungsbacka.se ⟹
C/O K22, KRUKMAKARGATAN 22, 11851 STOCKHOLM
www.konstkalendern.se utges av/published by:
Blume Production AB
Ansvarig utgivare/publisher: Anders Blume
070 734 59 09
Om du vill prenumerera på den tryckta Konstkalendern, glöm inte att ange din fullständiga postadress!
Var | 1 år | 2 år |
---|---|---|
Sverige | 75 | 140 |
Norden | 90 | 170 |
Världen | 90 | 170 |
Bara Sverige | 1 ex | 4 ex | 8 ex |
---|---|---|---|
35 | 60 | 90 |